Časté otázky a odpovědi (FAQs)
Nejčastější otázky ohledně fungování filtru, instalace, patentů či třeba rozdílů oproti konkurenčním řešením. Jednotlivé otázky jsou níže vypsané přehledně v menu.
Seznam nejčastějších otázek
Pro zobrazení odpovědi klikněte kamkoliv v daném řádku (buď na ikonku lístečku nebo na text).
![]() |
1) Proč je důležité filtrovat vodu z kohoutku? |
![]() |
2) Jaké škodlivé látky se mohou nacházet v kohoutkové vodě? |
![]() |
3) Na jakém principu funguje náš filtr AQUA VIVA? |
![]() |
4) Čím se filtr AQUA VIVA odlišuje od konkurence? |
![]() |
5) Ovlivňuje filtr AQUA VIVA chuť vody? |
![]() |
6) Zůstávají v přefiltrované vodě minerální látky? |
![]() |
7) Vyřeší filtr AQUA VIVA problémy s tvrdou vodou? |
![]() |
8) Jaká je životnost filtru AQUA VIVA? |
![]() |
9) Jak naložit s použitou kartuší/filtrem? |
![]() |
10) Má filtr AQUA VIVA vliv na tlak vody? |
![]() |
11) Potřebuji k instalaci filtru odbornou pomoc? |
![]() |
12) Co dělat, když se mi filtr nevejde pod dřez? |
![]() |
13) Co dělat, když se časem zpomalí průtok vody? |
![]() |
14) Má smysl pořizovat filtr, když mám vlastní vodu ze studny? |
Jednotlivé otázky a odpovědi na ně
1) Proč je důležité filtrovat vodu z kohoutku?
Ve vodárnách probíhá úprava pitné vody tak, aby splňovala hygienické podmínky dané legislativou. V České republice je kvalita pitné vody na velmi vysoké úrovni, mezi evropskými státy se v tomto ohledu řadíme mezi špičku. I tak ale mohou v pitné vodě zůstávat některé látky a mikropolutanty, které mají negativní vliv na lidské zdraví. Samotný proces dezinfekce ve vodárnách navíc ve vodě zanechává zbytky chloru, které se už nijak neodstraňují.
Použitím patentovaného filtru AQUA VIVA se můžete těchto látek efektivně zbavit. Přefiltrováním se navíc výrazně zlepší chuť vody a odstraní se nežádoucí zápach, což může představovat problém třeba tam, kde je vodovodní potrubí ve velmi špatném stavu.
2) Jaké škodlivé látky se se mohou nacházet v kohoutkové vodě
Dezinfekce pitné ve vody ve vodárnách se provádí pomocí chloru. Vedlejším produktem chlorace jsou trihalometany (THM), které patří mezi prokázané karcinogeny. Nejznámějším zástupcem je trichlormetan (chloroform). Chlorace je ale nejefektivnější a nejekonomičtější způsob, jak odstranit mikroby z pitné vody ve velkých objemech. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je lepší pít takto ošetřenou vodu, než riskovat pití vody s obsahem škodlivých mikroorganismů.
Filtr AQUA VIVA umí THM z kohoutkové vody odstranit, v čemž je zcela unikátní. Zachytí se na něm také zbytky pesticidů a fungicidů, rezidua léčiv, zbytky hormonů, mikroplasty a další nežádoucí látky. Pokud je potrubí ve špatném stavu, může docházet k průsakům a voda může být kontaminována bakteriemi. I s nimi si náš filtr bez problémů poradí.
3) Na jakém principu funguje náš filtr AQUA VIVA?
Filtr AQUA VIVA disponuje patentovaným nanomateriálem (uhlíkové nanotrubice ART CARBON), který funguje na principu adsorpce. To znamená, že škodliviny a jiné nežádoucí látky se zachytávají na povrchu adsorbentu. Z filtru pak vychází pouze čistá voda. Aktivní složkou adsorbentu jsou zde imobilizované uhlíkové nanotrubice, které jsou na nosiči uchyceny specifickým způsobem. Díky tomu je zabráněno zpětné kontaminaci přefiltrované vody.
Na uhlíkových nanotrubičkách ve filtru AQUA VIVA navíc zůstaly ponechány kovové částice, které se běžně odstraňují. Dokážou tak zachytit organické látky, jako jsou zmiňované trihalometany (THM).
4) Čím se filtr AQUA VIVA odlišuje od konkurence?
Oproti běžným uhlíkovým filtrům má asi 10× rychlejší průtok vody. Zároveň to ale není na úkor kvality přefiltrované vody, která zůstává zachována. Filtr AQUA VIVA nemá tendenci zarůstat mikroorganismy, což je u uhlíkových filtrů běžný problém. Ke kontaminaci nedochází ani při delším stání vody, což je další konkurenční výhoda. Vyniká také schopností zachytávat organické látky, jako jsou trihalometany (THM).
5) Ovlivňuje filtr AQUA VIVA chuť vody?
Ano. Největší rozdíl poznáte na vodě, která protéká starými trubkami a hrozí u ní kontaminace. Ve specifických lokalitách může být proto kvalita vody horší nebo kolísavá, což se projeví na chuti a zápachu. Negativní vliv na chuť kohoutkové vody mají ale již několikrát zmiňované trihalometany (THM), které se vyskytují v každé pitné vodě. V neposlední řadě mohou za špatnou chuť vody bakterie, řasy a sinice.
Filtr AQUA VIVA dokáže organické látky zachytit a nezarůstá mikroorganismy ani při delším stání, proto příznivě ovlivňuje chuť a vůni přefiltrované vody.
6) Zůstávají v přefiltrované vodě minerální látky?
Ano, na povrchu adsorbentu se zachytávají jen mikroorganismy, organické látky, mikropolutanty a organické sloučeniny s navázanými molekulami chloru. Minerální složení vody se nijak nemění, z filtru tudíž nevychází destilovaná voda. Na trhu pochopitelně existují filtry, které odstraňují z vody minerály, fungují ale na principu reverzní osmózy.
7) Vyřeší filtr AQUA VIVA problémy s tvrdou vodou?
Kohoutková voda obsahuje celou řadu minerálních látek, především sodík, draslík, vápník a hořčík. Běžně se v ní nacházejí také chloridy, sírany, dusitany a dusičnany. Pokud je ve vodě rozpouštěno nadměrné množství vápenatých a hořečnatých solí, jde o vodu tvrdou, která je příčinou vodního kamene a nemá příliš dobrou chuť. Samotný filtr AQUA VIVA je sice neodstraní, ale tento problém se dá vyřešit instalací filtru s ionexovou kartuší.
Kartuš obsahuje ionexovou pryskyřici, která má na sobě navázané ionty sodíku. Když skrze ni protéká tvrdá voda, dochází k výměně těchto iontů za ionty vápníku a hořčíku. Díky tomu pak vychází z filtru měkčí voda.
8) Jaká je životnost filtru AQUA VIVA?
Náš filtr dokáže efektivně přefiltrovat až 3 600 litrů vody. To odpovídá zhruba 6 měsícům používání ve dvou- až tříčlenné domácnosti, která má standardní nároky na spotřebu vodu k pití a vaření. Výhodou je, že tvrdost vody nijak neovlivňuje účinnost filtru. Pokud si nejste jisti, zda již nastal vhodný čas na výměnu kartuše, můžete si pořídit průtokoměr.
Na životnost filtru mají ovšem negativní vliv některé větší nečistoty, jako jsou písek, rez či částečky hlíny. Sediment může nanofiltr snadno ucpat, čímž se omezí průtok a zkrátí se tím celková životnost filtru. S tímto jevem se setkáváme poměrně často, proto doporučujeme tzv. dvojmontáž, kdy se nanofiltru předřadí filtr mechanických nečistot.
9) Jak naložit s použitou kartuší/filtrem?
Použitou kartuš stačí vyhodit do směsného odpadu. Filtry AQUA VIVA jsou vyrobeny z tzv. panenského polypropylenu, což je čistý materiál, který ještě nebyl recyklován či použit.
10) Má filtr AQUA VIVA vliv na tlak vody?
Filtr AQUA VIVA žádným způsobem nereguluje tlak vody. Tento faktor se může místně lišit, obecně se ale dá říct, že pro filtrování vody je lepší menší tlak. Velká výhoda našeho filtru spočívá v tom, že se dokáže přizpůsobit výkyvům tlaku ve vodovodní síti. Při působení vyššího tlaku se adsorbent stlačí, při poklesu tlaku naopak expanduje částečně zpět. Díky tomu se účinnost záchytu škodlivých látek nijak nemění a kvalita přefiltrované vody zůstává zachována.
Klasické filtrační materiály s aktivním uhlím tuto vlastnost nemají, proto se u nich mění doba, po kterou je filtrační materiál v kontaktu s vodou. Výsledky filtrace jsou pak zákonitě horší.
11) Potřebuji k instalaci filtru odbornou pomoc?
Instalaci filtru AQUA VIVA můžete zvládnout sami bez odborné pomoci. Než se do toho pustíte, prostudujte si montážní návod, který je součástí instalační sady. Před instalací filtru AQUA VIVA vám doporučujeme také shlédnout video, ve kterém je celý postup názorně ukázán.
Po domluvě vám můžeme filtr nainstalovat, ale z kapacitních důvodů montujeme jen na Plzeňsku. Případně vám můžeme s instalací poradit na dálku.
12) Co dělat, když se mi filtr nevejde pod dřez?
Při instalaci filtru AQUA VIVA si můžete vybrat polohu, do které ho uložíte. Pokud tedy máte pod dřezem hodně málo místa, můžete to vyřešit tím, že ho nainstalujete vodorovně. To, jestli je poloha filtru svislá/vodorovná, nemá žádný vliv na jeho funkčnost a účinnost.
13) Co dělat, když se časem zpomalí průtok vody?
Pokud se vám zdá, že se po určité době používání filtru průtok vody snížil, možná došlo k ucpání filtru. Problém může být způsoben malými částečkami rzi, písku, hlíny či kovů. V takovém případě doporučujeme před nanofiltr předřadit filtr mechanických částic, který si s nimi poradí. K zanášení filtru může častěji docházet v lokalitách, kde je vodovodní potrubí v horším stavu, nebo na trase dojde k havarijní události či průsaku.
14) Má smysl pořizovat filtr, když mám vlastní vodu ze studny?
Mít vlastní zdroj vody je velká výhoda. A pokud máte to štěstí, že je v kvalitě pitné vody, tak je to ještě lepší. Studniční voda ale obsahuje často velké množství vápenatých a hořečnatých solí, železo, případně i koliformní bakterie, pesticidy a jiné škodliviny, které se do ní mohou dostat z různých vnějších zdrojů. Proto má smysl používat filtr AQUA VIVA i v těchto případech.
Pokud víte, že je voda tvrdá, doporučujeme nanofiltru předřadit filtr s ionexovou kartuší. Jestliže se ve vodě nachází železo (rez), písek či hlína, přidejte před nanofiltr nádobu se sedimentační vložkou (filtr mechanických částic). Ten zachytí všechny větší částečky, čímž se výrazně prodlouží životnost nanofiltru.
Certifikace a testy
Materiál používaný ve filtrech AQUA VIVA je patentovaným vynálezem firmy ART CARBON s.r.o. Níže se můžete podívat na patentovou listinu, certifikáty a osvědčení o provedených testech.
- Zobrazit | Patentová listina
- Zobrazit | Certifikát
- Zobrazit | Produktový list
- Zobrazit | TUL / dlouhodobé testování
- Zobrazit | Sorpční testy
- Zobrazit | Trihalomethany v pitné vodě
Kam dál?
Pokud jsme vás zaujali a chcete se dozvědět více informací, můžete pokračovat např. na jednu z následujících stránek.
VÍCE INFORMACÍ
Poznejte nás a naše filry blíže.
→ Více o typu filtrace
→ odkaz na patent
→ naše cesta za čistou vodou
SORTIMENT
Zorientujte se v naší nabídce.
→ typy instalačních sad
→ doplňkový sortiment
→ obměna filtru
INSTALACE
Zvládněte instalaci bez obtíží.
→ instalace svépomocí
→ instalace "na klíč"
→ užitečné rady a tipy